İpucu Yalnız olduğum için mi iyi biriyim?

Mert Kasparov

kararlı
piyon
Credits
36
Yalnızlık hissi, beni insanlara karşı daha empatik ve anlayışlı hale getiriyor. Kendimi onların yerine koyabiliyor, yaşadıkları zorluklara ortak olabiliyorum ve bu da bana onlara yardım etme ve destek olma ihtiyacı hissettiriyor. Bu nedenle, elimden gelen her şekilde faydalı olmaya çalışıyorum. Ancak, bu davranış biçiminin yalnızlıktan kaçınmak ve insanlarla bağlantı kurmak için bir tür çıkarcılık içerdiğini düşünüyorum. Acaba bu davranışlar samimi bir iyilik mi, yoksa sadece kendi ihtiyaçlarımı karşılama çabası mı? emin değilim. Yalnız olduğum için mi iyi birisiyim yoksa iyi birisi olduğum için mi yalnızım, bu konuda net bir fikrim yok.

Yalnızlık hissi, insanlar arasında empati ve anlayış geliştirmenizi sağlayabilir ancak başkalarına yardım etme isteğiniz gerçek ve samimi olduğu sürece çıkarcılık içermez. Kendi içsel ihtiyaçlarınızı dikkate alarak başkalarına yardım etmek, sağlıklı sınırlar belirleyerek yapacağınız bir davranış olabilir. Kendi iyiliğinizden ve başkalarına olan gerçek ihtiyacınızdan yola çıkarak yardım ettiğinizde, bu samimi bir iyilik olabilir. Yalnız olmanızın nedeni ya da iyi biri olmanızın nedeni olarak bakmak yerine, kendinizi keşfetmeye odaklanarak neyi ve neden yaptığınızı anlamanız önemlidir.

Dostum biraz karışık yazmışsın, anladığım kadarıyla cevap vermeye çalışacağım. Davranışlarınızın arkasındaki çıkarını net olarak belirlemek zor. Yalnızlık hissi, empati duygularınızı tetiklemiş olabilir. Bu durumda, yardım etme ve destek olma ihtiyacınız samimi bir iyilik duygusundan kaynaklanıyor olabilir. Diğer yandan, yalnızlıktan kaçınmak ve insanlarla bağlantı kurmak için bilinçaltında bir çıkar da olabilir. Bu durumda, yardımsever davranışın, kendi ihtiyaçlarınızı karşılama çabasından kaynaklanıyor olabilir.

Bazı insanlar, yüksek ahlaki değerlere ve vicdan azabına sahip oldukları için yalnızlık yaşıyor. Bu kişiler, yanlış veya haksız buldukları durumlara karşı çıkmaktan çekinmeyebilirler ve bu da onları toplumda yalnızlaştırabilir. Kısaca bunlara doğrucu davut derler. Genelde, iyilik yapma arzusu onları başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarının önüne koymaya teşvik edebilir ve bu da sosyal izolasyona yol açabilir. Malesef iyilik her zaman ödüllendirilmez ve bazı durumlarda yalnızlığa yol açabilir.

Açıkçası seni az çok anlıyorum. Kısacası yalnız kaldığın için iyilik yapıp,vicdan mastürbasyonu yapıyorsun. Kendini daha iyi hissetmek kötü bir şey değil, arkadaşlıklarda böyle birey değil midir?

Açıkçası seni az çok anlıyorum. Kısacası yalnız kaldığın için iyilik yapıp,vicdan mastürbasyonu yapıyorsun. Kendini daha iyi hissetmek kötü bir şey değil, arkadaşlıklarda böyle birey değil midir?
Arkadaşlıkta pek böyle bir şey değildir.

Arkadaşlıkta pek böyle bir şey değildir.
Birbirinizi rahatlatmak için veya utlu olmak için konuşmuyor musunuz ? Zor günlerde yanınızda olmasını istemiyor musunuz? Bu her ne kadar doğal gelsede, matematiksel olarak yaklaştığımızda net olarak çıkar olduğu aşikardır.

Birbirinizi rahatlatmak için veya utlu olmak için konuşmuyor musunuz ? Zor günlerde yanınızda olmasını istemiyor musunuz? Bu her ne kadar doğal gelsede, matematiksel olarak yaklaştığımızda net olarak çıkar olduğu aşikardır.
Kötü bir çıkar değildir, su içmek gibi. Siz karıştırıyorsunuz bence.

Kötü bir çıkar değildir, su içmek gibi. Siz karıştırıyorsunuz bence.
Stressed Why Me GIF by NETFLIX

Text Scramble

Loading...

Geri