Google News Butonu
Avrupa'nın en üst mahkemesi, Alphabet'in (GOOGL.O) Google, Meta Platforms (META.O) ve TikTok'un Avusturya'daki bir yasaya karşı verdikleri mücadelede lehlerine karar vererek bölgedeki Büyük Teknoloji şirketlerinin düzenlenmesi için önemli bir emsal oluşturdu.
1699726749098.png
Perşembe günü Avrupa'nın en üst mahkemesi, Alphabet'in (GOOGL.O) Google, Meta Platforms (META.O) ve TikTok'un nefret söylemlerini silmelerini ya da 10.69 milyon dolara kadar para cezasına çarptırılmalarını gerektiren Avusturya yasasına karşı verdikleri mücadelede lehlerine karar verdi. Avusturya'da 2021 yılında yürürlüğe giren yasa, nefret içerikli paylaşımlarla ilgili dünya çapında artan endişeler nedeniyle Büyük Teknoloji şirketlerini düzenli olarak yasa dışı içerik raporları yayınlamaya zorluyor.

Google, Meta ve TikTok, çevrimiçi hizmet sağlayıcılarının yalnızca kuruldukları ülkenin kurallarına tabi olduğunu söyleyen bir AB kuralına aykırı olduğu için Avusturya mahkemesinde Avusturya yasasına itiraz etti. Buna karşılık, hizmet sağladıkları ülkeler kendi yasalarını uygulamaktan kaçınmalıdır. Avrupa merkezleri İrlanda'da bulunan her üç şirket de sadece İrlanda kurallarına tabi olmaları gerektiğini söylüyor. Avusturya mahkemesi, şirketlerin yanında yer alan Avrupa Birliği Adalet Divanı'ndan (ABAD) tavsiye istedi.


Bu karar neden önemli?

Bu karar, bölgedeki Büyük Teknoloji şirketlerinin düzenlenmesi için önemli bir emsal teşkil ediyor. Ancak Avusturya'daki kurallar, sosyal medya şirketlerinin daha fazla içerik moderatörü istihdam etmesini ve zararlı içeriğin yayılmasını azaltmak için risk azaltma yöntemlerini kullanmasını zorunlu kılan yeni bir dizi dijital kural olan AB Dijital Hizmetler Yasası'ndan önce yürürlüğe girdi. Yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren, kurallara uymayan şirketler yıllık gelirlerinin %6'sına kadar varan para cezalarına çarptırılabilir ve hatta kuralları tekrar tekrar ihlal etmeleri halinde AB'den men edilebilirler.
  • Beğen
Tepkiler: LostFearLess